SİVRİSİNEK

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
HalilSergin
Administrator
Mesajlar: 217
Kayıt: 08 Haz 2016 03:21
İletişim:

SİVRİSİNEK

Mesajgönderen HalilSergin » 20 Haz 2016 12:23

BA'DE yani SONRA ve BEUDE yani SİVRİSİNEK ;
BA'DE denilen şey bir şeyin sonrası anlamındadır.Ancak arka plan manası bir şeyin BİR üst kademesi yada mercisidir.
Kuran`da BEUDETEN yani sivrisinek deyimide bu kavramdan türetilir.
Bir insan , eğer yaşadığı bugünü için yada geleceği için , geçmişten ders alıp ve buna göre davranıp bugününü ve-veya geleceğini bir üst merciye , makama , kaliteye , standarda yükselttiğinde , yapmış olduğu bu güzel davranışa BA'DE yani SONRASI yada BEUDETEN yani SİVRİSİNEK denilir.
Allah 2/26`da bu davranışa dikkat çekmekte ve bunun mükafatının , bununlada kalmayacağına dahada FEVKI`nın olacağına , olabileceğine işaret etmektedir.
''ma beudeten fema FEVKAHA''..2/26`da Allahın sivrisinek örneğini neden verdiğini çok şükür bizler iman edenler olarak anlıyoruz.Ancak SİVRİSİNEK deyimi sadece şekli olarak anlaşılıp tıpkı 19 olayı gibi MANA ve HAYATA entegre ettirilmez yada ettirilemezse o zaman kişi KEFERE konumuna girer.
2/26`da geçen ELFASIKIYN deyimi ; işlenilen yada yapılan bir HAYRA yada ŞERRE karşı DUYARSIZLIĞI ifade eder.
2/27`de anlatılan ''Allahın misakını bozarlar'' deyiminde anlatılan şey ; geçmişten ders almamaktır.
Aynı ayette geçen ''yaktaune ma emerellahu bihi en yus'ale'' yani Allahın birleştirilmesini istediği şeyi keserler deyimide ; birleştirilmesi istenilen şey , işte geçmişten çıkarılan dersin günümüzle kurulması istenilen bağlantısıdır.Bunun kesilmemesi istenilir.
Geçmişten ders almayanlar yada alsalar bile bu dersi bugünüyle ilişkilendiremeyenler , tabii olarak yeryüzünde FESAD çıkaracaklardır 2/27..
Bir müslüman , geçmişinde yapmış olduğu bir yanlış yada günahın bedelini nasıl ödediğini aklından çıkarmamalı , bugün yada gelecekte benzer bir senaryo ile karşılaştığında bundan kaçınmasını bilmelidir.İşte burada geçmişinden aldığın derse KAN yani CAN , davranışının adına ise SİVRİSİNEK yani BA'DE yani BEUDETEN yani SONRASI yani SONRAYI düşünme denilir.
Sivrisinekler KAN`la beslenirler.Nitekim 3/135`te EL Muttakıynler`in özelliklerinden bahsedilirken ''lem yusirru ala ma fealuhu'' yani onlar yanlışlarında ısrar etmezler aynı yanlışı tekrar tekrar yapmazlar anlamı vardır.
Allah cümle muminlerin BU BAĞLAMDA amellerine SİVRİSİNEK olmayı nasip etsin..!

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir