FİKÜM RASULALLAH (Rasulallah İçinizdedir)

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
OsmanFindikci
Moderator
Mesajlar: 74
Kayıt: 14 Haz 2016 23:49

FİKÜM RASULALLAH (Rasulallah İçinizdedir)

Mesajgönderen OsmanFindikci » 21 Haz 2016 01:02

Eğer tüm peygamberlerin ve sonuncuları olan Muhammed’in, her insanın içinde bulunan melekesel/hissiyati özelliklerini kabul etmezsek, onların TARİHİN DERİNLİKLERİNDE KALMIŞ POSTACILAR olduğunu kabul etmek durumunda kalırız.
Bu izlenimi biraz olsun yumuşatabilmek ve peygamberleri bulunduğumuz dönemde de yaşatabilmek için ise müslümanların büyük çoğunluğu Muhammed’in sünneti diye adlandırdıkları sakalını, hırkasını, misvağını, oturmasını, kalkmasını, yemek yemesini, kısaca BEŞER Muhammed’e ve dolayısıyla dönemine ait bazı özellikleri günümüze taşıma yoluna gitmişlerdir. Üstelik yalnızca Muhammed`in sünneti diye kabul ettikleri şeyleri uygulamışlar, Bakara 285. ayette geçen “LA NÜFERRİKU BEYNE EHADİN MİN RUSULİHİ” ye aykırı davranmışlardır.
Tüm resullerin meleke olarak içimizde yaşadığında dair delilimiz olan ayetler: 2/151; 3/101; 8/33; 49/7.
RESULLER DEVRE DIŞI BIRAKILARAK KURAN ANLAŞILAMAZ!
Çünkü, Kuranın birincil muhatabı bizler değil, MUHAMMED`tir.. Ancak bizlerden RESUL de olmaz. Biz içimizdeki resullere, inanç ve amellerimizle ne kadar yakınlaşırsak, o ölçüde ESSALİHİYN kul oluruz. Bu yakınlaşmanın yani salih kul olmanın ZİRVE noktası “MAEŞŞAHİDİYN” olabilmektir 3/53, 5/83.
Her bir resule ait 3 kısım vardır. Bunlar; BEŞER, MELEKE ve AMELdir. Bunlardan Meleke ve amel kısımları her zaman hayatımızda olmuştur. Nihai olarak bunlara tarih içinde BEŞER kısımları da eklenmiş ve Nurun itmamı gerçekleşmiştir. BEŞER kısımlarının diğer iki özellikle birleşmesi bizim ilgi alanımızda değil bilgi alanımızdadır. Bu rabbialalemiyninin kendi sünnetidir ve onu bağlar. Tüm insanlar için aslolan bu resullerin HİSSİYAT yani meleke kısımları ve bu hissiyatların bize yaptırdığı amellerdir. KURAN İLMinde tüm resullere işte bu iki faktör(meleke ve amel) ağırlıklı olarak bakılır ve ''Allahın resulu İÇİNİZDEDİR'' denilir. O halde yapılacak şey her bir resulun kendisine tanımlanmış görev kodunu bulmaktır. Nitekim Her bir resul kendisine tanımlanmış bu görev koduyla gerek BEŞER olarak ve gerekse İçimizde bir hissiyat olarak ve amel olarak bize SALATINI İKAME ettirir. Bu resullerden herhangi birine itaat eden allaha itaat etmiş sayılır. 4/80.
Tarihler boyunca görülemeyen gerçek, Kuranda anlatılan resullerin aynı zamanda insanın içinde bulunan bir nevi İYİLİK HİSSİYATINI da tarif edebilmişliğidir. Böylece Resuller insan içinde onu kendilerine tanımlanmış görevlerini yapmak için ve onu kurtarmak için uğraşırlar.
Kuranda belirtilen resuller dışında hiç kimse RESUL olmaz. Bizlerin görevi Kuran anlatırken yada din hizmeti yaprken RESULluk taslamak değil İçimizdeki resullere itaat veya ittaiba ederek ESSALİHİYN kullar olmaktır. Herhangi bir insan eğer kendine RESULLUK atfederse o kişi ancak zavallı ve ilm fukarasıdır.
Rabbilalaemiyn katında BEŞER-MELEKE-AMEL cinsinden resuller arasında fark yoktur. Yani İçimideki Muhammed ile Mekkedeki BEŞER muhamed arasında fark yoktur. Ancak Kuran ilmi Esas olarak İçimizdeki Muhammedi ve bunun bize yaptıracağı kendi cinsinden olan AMEL muhammedi muhatab alır.
3/31 de Muhammed “ bana uyun'' derken mekkedeki muhamedi kastetmez. Muhammedin Beşer olarak yaşadığı dönemde bile BEŞER muhammed bu ayette birincil olarak zikredilmez. Burada anlatılan ve BANA UYUN diyen Muhammed HİSSİYAT muhammettir ve bu mana evrenseldir. Ancak 3/31 de Muhammede ''bana uyun '' dedirtilmişse o halde muhammedi artık mekkede değil İÇİMİZDE(49/7) arayacağız ve onu tanıyacağız.MUHAMMED hissiyatı FEDEKARLIKTIR. Kim ki Bencillikten uzak durur ve Fedakarlığa dayalı bir hayat sürerse Bu kişi 3/31’in gereğini yapar ve allahın sevdiği kullar arasına girerek günahları bağışlanır. Muhammed CENNET melekesidir. Muhammedsiz cennet olmaz. Muhammed kişi için cennetin anahtarıdır.
Her bir resul kendisine tanımlanmış bu görev koduyla gerek BEŞER olarak ve gerekse İçimizde bir hissiyat olarak ve amel olarak bize SALATINI İKAME ettirir. Bu resullerden herhangi birine itaat eden allaha itaat etmiş sayılır. 4/80.

RESULLERE TANIMLANAN GÖREV KODLARIYLA İLGİLİ DETAYLAR AŞAĞIDAKİ LİNK İÇERİSİNDE BULUNMAKTADIR;

https://www.facebook.com/notes/kuran-il ... 9529452029

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir