LOKMAN

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
OsmanFindikci
Moderator
Mesajlar: 74
Kayıt: 14 Haz 2016 23:49

LOKMAN

Mesajgönderen OsmanFindikci » 21 Haz 2016 01:12

Lokmân da içimzdeki hissiyatlardan olup hayatın çeşitli kademelerindeki başlangıç ve bitiş aşamalarında olgun ve hikmetli bir şekilde haraket etmemizi telkin eder.

Lokmân Suresi 31/12 ayetinde, Lokmân’a şükretmesi için Hikmet verildiği yazıyor.Hikmet kelimesinin anlamı için Bakara Suresi 2/269 ayetine baktığımızda, hikmet verilen birine hayr verildiğini de görüyoruz.

Burada ki EL hikMet “ElifLamMim” yazılımlıdır ve El hikmet, Tâ-Hâ’nın açılımını yapar. Yani bir yere girdiğinde ve çıktığında, girip çıkmanla kimseye zarar vermiyorsan ve hayatını bu doğrultuda idame ettiriyorsan sen “hikmetli” bir adamsın demektir.

İsrâ Suresi 17/39’da hikmet kavramı Rabbin Vahyi için de kullanılır. Yani bu vahy, bir insanın hayatına girdiğinde o insana faydası olmayacaksa bile en azından hiçbir zararı olmaz.

Bir insan eğer geleni doğru anlayıp yapmak istiyorsa yani Şükr etmek istiyorsa, onda olması gereken özellik Hikmet’tir. Yani sen, hayatın boyunca herhangi biryere girip çıkmışsan ve burada birşeyler yapmışsan, kendine ya da başkalarına ya da tabiata zarar vermemişsen, bu noktada sana Şükr etme ruhsatı verilir.

İşte burada başrol oyuncusu Lokmân a.s’dır. Çünkü Lokmân “lekam”e yani lokmalama demektir, dikkat edin yutma değil zorlanma söz konusunudur.

Örneğin; 20 senedir evili olan bir insanın, karısından boşanacağı zaman kavga gürültü ile bu işi yapıyor olduğunu düşünelim. Kolay mı 20 sene aynı yastığa baş koyduğun kişi ile anlaşamayıp ayrılmak?Hayatına giren bazı insanlar vardır çıkarken iz bırakır öyle çıkarlar, kolay mı zarar vermeden gitmek.

İşte bu hayatın çeşitli noktalarında giriş ve çıkışlardaki zarar vermemenin zorluğunu RabbimizLokmân a.s. ile eşleştirmiştir. Ve insanlar hikmetli olurlarsa bunların içerisinde LokmânMelekesi bease edilir yani canlanır. Bu noktada Lokmân’a Şükr veriliyor. Lokmâna Hikmet veriliyor ki Allaha Şükr etsin diye.

O halde, birçok insanın hayatına girip çıkacaksındır ama belki faydan olmasa dahi hiç olmazsa zararın olmamalı. Bunu yaptığında içinde ki Lokmân canlanır ve Allah'a şükredersin yani geleni doğru anlar ve gereğini yaparsın.

Şimdi Sebe’ Suresi 34/12’yi inceleyelim;Çoğu insan neden şükredemiyor? Çünkü Lokmân canlanamıyor. Peki, niye canlanamıyor? Çünkü Hikmet yok! Girdiğin yerin altını üstüne getirip çıkıyorsun…

Tedebbür-Kuran İlmi

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir