TETENEZZELÜALEYHİMULMELAİKETÜ 41/30 ÜZERİMİZE MELEKLERİN İNMESİ HİSSİYATIMIZ

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
OsmanFindikci
Moderator
Mesajlar: 74
Kayıt: 14 Haz 2016 23:49

TETENEZZELÜALEYHİMULMELAİKETÜ 41/30 ÜZERİMİZE MELEKLERİN İNMESİ HİSSİYATIMIZ

Mesajgönderen OsmanFindikci » 22 Haz 2016 17:49

Bir insanın yaptığı bir hayr ya da ihsan amelinin yani fedakarlık amelinin Allah katından yine Allaha ait bir ünvanla birleştirilip desteklenmesine ''tetenezzelüaleyhimulmelaiketü'' denilir 41/30.
İşte errahmanirrrahiym deyimi de bu ''tetenezzelülmelaiketü'' ye bir örnektir. Yani Allah, kulunun yaptığı ve kendisininde razı olduğu her amele, kendi katından kendine ait olan bir ünvanını yapıştırır. Böylece yapılan her hayr ameli, bu birleşim ya da yapıştırım ile SAN'AT haline getirilir, buna da ''vastana'tüke li nefsiy'' 20/41 denilir..! Yani burada Allah, Musa denilen HAYR melekesini ''seni kendi nefsim için SAN'AT haline getirdim'' demektedir.
İşte ERRAHMANİRRAHİYM denilen ve kişinin Allah yolunda yaptığı fedakarlıkların Allah tarafından bu ünvanla taçlandırılmış haline biz fatiha suresinde ''bizi son noktaya yönelt'' diyoruz. Buradaki errahmanirrahiym deyimi sadece Allaha ait bir ünvan olmaktan çıkıyor ve amellerimizi de içine alan bir konum haline geliyor.

Allahın Kuran`da anlatılan tüm ünvanları yani esmaülhüsnaları, Allaha ait özelliklerden bahsetmiyor. Bizim amellerimize entegre olabilen ünvanlardan bahsediyor. Allah, kulu için indirdiğini iddia ettiği hayat Kitabında kendi özelliklerini değil, kulunun özelliklerini anlatır. Ancak kul, Allahı yaptığı bir amelle razı ederse Allah`ta bu kulunun ameline kendi ismini vermektedir. İşte buna ''tetenezzelüaleyhimulmelaiketi'' denilir. Bu kula artık korku olmaz, hüzünde olmaz. Zira yaptığı bu amel FULL KASKOLU olmuştur.
Allah cümle iman edenlerin üzerinde “tetenezzelüaleyhimulmelaiketü” konumunu daim eylesin.

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir