AHZAB 40 - MUHAMMED ERKEKLERİNİZİN BABASI DEĞİLDİR

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
HalilSergin
Administrator
İletişim:

AHZAB 40 - MUHAMMED ERKEKLERİNİZİN BABASI DEĞİLDİR

Mesajgönderen HalilSergin » 22 Haz 2016 18:18

33/40
MA KANE MUHAMMEDİN EBA EHADİN MİN RİCALİKÜM

Eğer bir fikir yada ilm yada para yada düşünce bir kişide, aklında ve-veya hayatında sağlam bir YER EDİNMİŞSE yani statüko halini almışsa buna EBİY-EBA-BABA, eğer gevşek bir şekilde yer edinmişse yani kişi şartlara göre düşünce yada hayatında bu ilgili konudan vazgeçebilecek halde ise bu durumda bu ilgili konu yada konulara konum itibarı ile HALA denilir.
33/40`ı ''EBA'' deyimi itibarıyla iyi tetkik ediniz. Burada MUHAMMEDİN erkeklerinizden herhangi birinin babası olmadığı anlatılırsa da gerçek mana bu değildir. Lütfen bu ayet içindeki EBA deyiminin UZATMALI okunuşunu yani EBAAAA şeklini görünüz. Muhammed tabiki hepimizin BABAsıdır. Yani cennete doğru yürümemiz ya da bu yöndeki gidişatımızda (ricaliküm) aklımıza ve amellerimize sağlam bir şekilde hükmetmelidir. Bu ayette karşı çıkılan şey bunun yani Muhammedin EBA olmasının bu gidişat esnasında “EHAD” cinsinden devreye sokulmasıdır. Yani buradaki insanların iddiasına göre Muhammed bu gidişatın tamamına değil bir parçasına hükmetmelidir. Yani Allah yolunda bir kere fedakarlık yaptığında bu senin için EHAD hükmünde olacak ve hayatın devam ediyorken eğer yine fedakarlık yapma zorunluluğun oluşursa ''canım ben daha önce yaptım sıramı savdım, şimdi kim yaparsa yapsın ben artık daha karışmam'' dediğinde işte 33/40`ın ilk cümlesinin muhatabı oluyorsun.
İşte Allah`ta bu zihniyete karşı çıkmaktadır. Yoksa Muhammedin EBA yani baba olmasına karşı çıkmamaktadır.

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir