ALLAH VE İSLAM

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
HalilSergin
Administrator
Mesajlar: 217
Kayıt: 08 Haz 2016 03:21
İletişim:

ALLAH VE İSLAM

Mesajgönderen HalilSergin » 22 Haz 2016 18:32

ALLAH denilen şey; senin hayr ya da fedakarlık yönünde farkettiğin güzellikler ve bu içerikte oluşacak olan amellerin adıdır. Kitabda ki Allah kavramı KURANİ olarak öncelikle bunlara işaret eder.
Hayatımızdaki her şey, şekil ve manadır. Allahta şekil ve mana olarak 2 kısımdır. Biz şu anda Allahın şekilsel kısmıyla ilgilenmiyoruz ama o mana olarak bizim amellerimizde ya da tabiattadır ve kendini bu şekilde açığa çıkarır.
Misal; bir kedi kakasını yaptığı zaman üstünü örter. İşte sen, buna dikkatle baktığın zaman bundan bir ders alırsın. Aldığın bu ders aklına ya da ameline hükmederse buna ALLAH denilir. Elbette ki hayattaki Allahlardan herkes eşit oranda ders alamaz, aklına ya da ameline eşit olarak hükmettiremez, bu yüzden Allah kendisi için ADL faktörünü üstüne almaz.
Bir insan ateist olabilir yani şekli Allahı inkar edebilir ANCAK mana alemindeki Allahlara dikkat eder ve gereğini yaparsa, bu yapılanlara ŞEKLİ olan Allah, kendini, katında bulunan CİBRİYL ve MİKYALE ile entegre eder ve kulunun yaptığı bu güzel ameli böylece ÖLÜMSÜZLEŞTİRİR. Yani bir ateistle bir müslüman arasında fazla bir fark yok, ikiside güzel şeyler yapsın, varsın biri şekli Allahın varlığını red etsin, zaten ahirette Şekli Allah kullarına kendini gösterecek, böyle olunca da ateist yine Allah yok diyemeyecek, buna da iman edecek ancak, daha önce dünyada yaptıkları amelleri ona tastamam ödenecek ve belki de cennete dahil edilecek.

İSLAM denilen şeyde; Senin VİCDANının sana telkinleridir.
Allahı gökte arama. Allahın varlığını yada yokluğunu tartışma. İnsanların hayrına iyiliğine olacak şekilde söz yada ameller yap, işte o zaman seni mutlu edecek, seni cennetine koyacak Allahını, yehovanı, tanrını ya da adı herneyse onu YARATMIŞ olursun..!
Yapmış olduğun hayırlar ya da güzellikler sayesinde Allah, senin tarafından MANA aleminde yaratılmış olur. Bundan sonraki iş ŞEKLİ olan Allaha kalır.
O, senin yarattığın mana kısımını, kendi şekli hüviyeti ile birleştirerek onu ÖLÜMSÜZLERŞTİRİR. Çünkü ALLAH ölümsüzdür..!
AMA eğer şekil Allahın varlığına inanmıyorsanız bununda bir önemi yoktur. MANA aleminde sizi mutlu edecek Allahınızı yaratın ve dünya siz ve sizin hatta bizim gibiler aracılığı ile CENNETE dönsün. Yeryüzüne barış ve huzur gelsin. Varın Allah için YOKTUR deyin, kaybedeceğiniz hiç bir şey olmayacak.

Okuduğumuz yazılı vahy bir hayatın okunması, insanın okunması ve bunun kaleme alınmasından ibarettir.
Bunun içeriğinde ise ALLAHIN ŞEKLİNDEN bahsedilmez MANASINDAN bahsedilir.
Bu okumalar Muhammede hükmeden ALLAHU-RABBU-ALLAHE-RABBE ile desteklenmiş, RESUL MELEKELER`inde telkinleri ile yazıya dökülmüştür.

ALLAH, kendinden şeklen bahsetmez, böyle bir polemiğe girişme gereksinimi duymaz, insanlar kendi aralarında bu polemiğe girişir ve dillendirirler. Bu noktada meal ve tefsirler sağlam sorgulanmadığı için çoğu kişiyi şüpheye ve yanılgıya götürür, belkide terke sebebiyet verir.

ALLAH, bir insanın bana ŞEKLEN inandın mı inanmadın mı sını kaale almaz. Onun kaale aldığı şey, şekli allaha inansın inanmasın "nasıl düşünüp ortaya neler koyduğu ve bu ortaya koyuşları MUTİ-MUSİ hangi melekelere göre yaptığıdır". RABBİL ALEMİN`e İMAN budur ve dile değil İCRAATE bakılır.

Bizler ALLAHIN ŞEKLİ KISMINA inanıyoruz ve yeryüzünde yaşadığımız sürece MANA VESİLESİ ile onu inşaa ediyoruz, bu inşamızı da CENNET`in inşaası ile birlikte yürüterek yapıyoruz. Sonuçta MANA ŞEKLE bürünecek ve NUR İTMAM olacak.
Kısaca ALLAH; hayır ve ihsandadır ve ne kadar mükemmel yaparsan bu işi, o derece mükemmel bir ALLAH ile karşılaşacaksın. Ve dünya üzerinde yaşayanların icraatleri ile bu inşaa tamamlandığında KIYAMET dediğimiz şeklen kopacak ve herkes ektiğini biçecek.

Bildiğimiz manada ölüm diye birşey yok, o fiziğinin etkisizleşmesidir, bizlere hayatımızda kısmende olsa işaret edilen GERÇEK RÜYA ALEMİNE geçiş söz konusudur.

Hayatı okumasını beceren insanlar, okumalarını şekille buluşturur ve herkesin faydasına sunar. Buna şahit olanlarda bundan istifade ederler.
ŞEKİL-MANA, MANA-ŞEKİL, hayatımız hergün bundan ibarettir.

Şimdi;
İNSAN, hem kendini hem de HAYATI birlikte okuyup, ondan kopuk olamayacağını idrak ettiğinde amacının CENNETİ ELDE ETMEK OLDUĞUNU öğrenir. Mutlu insan olmak, mutsuz insan olmak, mutlu olup mutlu etmek, zalim olup mutsuz etmek. Bütün mesele ŞUAN bu, tercihimizi hangisinden yana yaparsak HAYATIMIZDA o derece güzelleşir. Başka bir amaca hizmet ETMEZ insan, bütün hizmeti MUTLULUK ve MUTSUZLUĞA`dır.

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir