RESUL VE NEBİ KAVRAMINA SORULAR

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
HalilSergin
Administrator
İletişim:

RESUL VE NEBİ KAVRAMINA SORULAR

Mesajgönderen HalilSergin » 23 Haz 2016 16:28

Resul ve Nebi kavramlarına tespit ettiğimiz MANAYA KARŞI ÇIKANLARA birkaç soru soracağım ve onlardan SADECE KURAN düsturuna sadık kalarak cevaplamalarını isteyeceğim. Eğer KURAN-KİTAP apaçıktır iddialarında samimi iseler, CEVAPLARINA kişisel yorum katmaz SADECE MEALLERLE cevaplarını sunarlar;

*****1- “Valemu enne fiyküm resulullah” bilin ki Allah resulu İÇİNİZDEDİR..!
Dikkat edin; aranızdadır denilmiyor..! İçinizdedir deniliyor..!

Bu ayetin muhatabı bir kişide olabilir 1000 kişide.
1000 kişi olduğunda belki manipülasyon yapıp bu içinizdedir deyimini aranızdadır şekline çevirebilirsiniz..!
Peki bu ayetin muhatabı yalnızca bir kişi olduğunda nasıl anlayacaksınız?

Dediğimiz gibi; Kuran ayetlerinin her biri bir kişiyi de muhatab alır bin kişiyi de..!
Bu ayet yani “Allahın resulu içinizdedir” değimini, bu ayetin muhatabının bir kişi olması durumunda nasıl anlayacaksınız?

Yine burayla alakalı 3/101`i inceleyin, aynı soruları ona da sorun.

*****2- Diyelim ki Fiyküm çoğuldur ve bir kişiyi muhatab almaz. O zaman başta 49/7 ve 3/102 benim hayatımın neresindeler?
Yada çoğul olarak sorayım BİZİM hayatımızın neresindeler?
Şu anda ben size bu satırları yazarken ve dahi sizde bunları okurken, Allahın Resulu ya da Resulleri nerede?
Ve bu çoğulu kaç kişi oluşturur? Eğer çoğul anlaşılacaksa, bazı AYETLERİN muhatabı olmak için kalabalık bazı ayetlerin muhatabı olmak için tekil mi olmak gerek? Hangi ayete göre böyle bir ayrım yapılıyor?

*****3- Resul ile Resulallah arasındaki FARK nedir?

*****4- Resullerin BEAS edilmesi ile İRSAL edilmesi arasındaki fark nedir?
ERRESUL, bease ya da irsal edilir mi ? Edilmez ise neden?

*****5- Ersele fiil mastarından türetilmiş olan RESUL ve EL MURSELUN deyimleri arasındaki anlam farkı nedir?

*****6- Kitabta neden RESULE itaat ve ittiba değilde ERRESULE itaat ve ittiba vardır?
Eğer var derseniz buyurun ispat edin ve RESULE itaat ittiba ile ERRESULE itaat ittiba arasındaki farkı bize gösterin..!

*****7- ŞİMDİ 2/246`yı açalım ve o meale şöyle bir soru soralım;
İsrailoğulları yanlarında zaten NEBİ varken daha ne diye Allahtan bir MELİK istiyorlar?
Ya da 8/67`de Muhammedin`de bu ayette NEBİ olarak ashabının yanında olduğunu görüyoruz, o halde bu ayette neden ashab, Muhammed`ten tıpkı 2/246`dakiler gibi MELİK istemedi? Yani 2/246`da NEBİ`den Melik isteniliyor ve bu doğal karşılanıyor AMA 8/67`de istenilmemiş neden?

*****8- Allahın resulüne itaat, ittiba, isyan, düşman olmak nedir? Hayatımdaki yeri nedir?

*****9- Allahın nebilerinin katledilmesi nedir? Hayatımdaki yeri nedir?

*****10- Resulün ezvacları, Nebinin ezvacları ne demektir?
Aralarındaki fark nedir?
Hayatınızdan örnek verir misiniz?

*****11- 2/285`te “la nuferriku beyne ehadin min rusulih” yani resullerimiz arasında ayrım yapmayız cümlesini mealen görün;

Mealler böyle diyor oysa Resuller arasında ayrım vardır. Yani birilerine bir şeyler verilir diğerlerine verilmez.
Örneğin; Zülkarneyn diye bir adam gece gündüz dolaşıyor, güneşin doğduğu yere gidiyor battığı yere gidiyor, Eyyüb a.s ise oturduğu yerde çile çekiyor.
BUNU NASIL AÇIKLAYACAKSINIZ? Hani ayrım yoktu?
17/55`i nasıl açıklayacaksınız?
Mesela İsa a.s ölüyü diriltme yetkisi verilmiştir, Muhammed`te bu yoktur.
Süleyman a.s`a mülk verilmiştir, Eyyub`ten mülk alınmıştır.

*****13- Bir Resul için, iman eden muhatabları 2 şekilde geçer;
1) velleziyne amenu maahu (11/94, 11/66, 11/58, 40/25) yani onunla birlikte iman edenler.
2) velleziyne maahü (48/29, 60/4) yani onunla birlikte olanlar.

Resulle birliktelikte neden bazı yerlerde İMAN şartı getirilmiş, diğer yerlerde getirilmemiş?
Mesela 48/29`da Muhammed ile birlikte olanlar yani “VELLEZİYNE MAAHU” denilirken iman şartı yok?..! Böyle olunca kişi münafık dahi olsa gerek 60/4 ve gerekse 48/29`da sadece Resulun yanında, onunla birlikte olsa paçayı kurtarabilecek mi?
O zaman bu adalet mi?
Diğer resullerde niye bu resullerle birlikteliklerde İMAN ETME şartı eklenildi?

*****14 - Allah, Resulleri yalnızca tebliğ ve inzar etmeleri için gönderdiğini buyurur mealen, resullerde biz yalnızca uyarıcıyız derler..! 18/86`da ise Zulkarneyn`e azab etme yetkisi de verilir? Bu durumu nasıl izah edeceksiniz?

*****15- Muhammed zamanında, Muhammed Resulümüz ile aynı anda yaşayan bir amerikalı kızılderili düşünün. Ve şu ayeti okuyun;
ARAF 7/158 ; kul ya eyyuhen nasu inni resulullahi ileykum cemianillezi.

Şimdi;
1- Muhammed Resul bütün insanlığa gönderilmişse ve bu kişide amerikanın bilmem neresinde yaşıyorsa ve Muhammed Resulden, Allahtan, Kitabından habersizse..! Hali ne olacaktır?

2- Neye göre ALLAH katında değerlendirilecektir ve cennet yahut cehenneme gidecektir?

3- Bu adam şunu sormaya hak sahibi midir?
Ben amerikada yaşayan bir yerliyim, nereden bileceğim Muhammedi.
Ayrıca neden Muhammed bütün insanlığa gönderiliyor da ARAP YARIM ADASINDA yaşıyor, bizim haberimiz olmuyor.
Neden Muhammed amerikada bizim içimizden çıkmadı da oradan çıktı?
Neden bir kızılderili değil de Arap?

4- Resul gönderilmeyenlere azab edilmezmiş. Tamam eyvallah..! O halde neden bizler ya da Resuller zamanında yaşayanlar yani olaylardan ve resullerden, kitaplarından, allahtan haberdar olanlar böyle bir yükümlülükle sorumlu tutuluyor da diğerleri tutulmuyor? Bu ayrıcalık neden?

*****16- Fettebiuniy..BANA UYUN..
20/90`a bakın aynı değimi HARUN`da kullanıyor.
Adam diyor ki, resul ortada olmasa da ben buradan “BANA VAHYOLUNANA UYACAĞIM`ı“ anlıyorum..!
Yav bunların karşılığı KİTABTA zaten var, ne diye FİYKUM ve FETTEBİUNİY kavramına olmadık mana yüklüyorsunuz..!
6/106`yı okuyun, orada “İttebi ma uhıye ileyke min rabbike” rabbinden sana vahyolana uy. 46/9`u okuyun “bana vahyolunana uyarım”.
Adam, ben KURANA uyarım diyor. Yahu KURANIN ortaya çıkması için RESULÜN olması gereklidir, RESUL olmadan nasıl uyacaksın?

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir