ALAK 1 - İKRA (OKU)

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
HalilSergin
Administrator
Mesajlar: 217
Kayıt: 08 Haz 2016 03:21
İletişim:

ALAK 1 - İKRA (OKU)

Mesajgönderen HalilSergin » 10 Haz 2016 00:36

96/1
İKRA
BİİSMİ RABBİKELLEZİY HALAKA


Kuran ilmi bir hissiyat ilmidir. Kitab içindeki her bir deyim, KURAN İLMİ adı altında AYRICA bir mana daha içerir ki işte bu mana bizim insan olarak bir nevi hissiyatlarımızı tarif eder ve böylece bu deyim içerdiği bu ARTI MANA ile EVRENSEL hale gelir.
İşte bunlardan biri de Kitabta 96/1`de geçen yukarıdaki ayettir.

KİTAB`ta Muhammedi muhatab alan tüm Emir/Soru/Öneri/Telkin/Olaylar aslında tüm insanların iç dünyalarındaki FEDAKARLIK hissiyatını muhatab alırlar. Böylece herhangi bir ayet Muhammedi muhatab alıyormuş gibi görünse de gerçekte FEDAKARLIK hissiyatlarının insan içinde DEVİNİMlerini anlatır. Böylece Kitab, Kuran, Muhammed kavramlarının EVRENSEL manasını anlamış bir Müslüman, Kitapta Muhammedi muhatab alan herhangi bir ayet gördüğünde bunun BİRİNCİL OLARAK 1400 sene önce Mekke denilen Coğrafi yerde yaşamış, işini bitirmiş ve ölmüş bir insanı ya da Peygamber bir insanı muhatab almadığını anlar. Çünkü bilir ki Muhammed, Kurani anlamda ÖLÜMLÜ bir ŞAHSİYET değil, evrensel bir HİSSİYATTIR.

Eğer bir insan işinde/davasında, amacına ulaşması için ve eğer amacına hedefine ulaşmışsa da başka insanların da bu amaca ulaşması için FEDAKARCA bir uğraş veriyorsa bu uğraş muhakkak dikkat çekecek ya da kendini fark ettirecektir. İşte bu tür insanlara karşı son derece hassas ve seçici olunmalıdır. Bizlere bu tür insanları ya da bunların FEDAKARCA ortaya koyduğu eylem ve söylemlerini takip etmemizin/dikkate almamızın telkini her birimizin insan olarak içinde bulunan Muhammed hissiyatı aracılığı ile 96/1`de ''İKRA, BİİSMİ RABBİKELLEZİY HALAKA'' şeklinde yapılır.

Hayattan örnekler verelim;
1) İşçi çalıştırıyorsun ve herkes güzel çalışıyor. Ama içlerinden biri var ki deli gibi çalışıyor. ''Yav ben bu adamı fark etmeli/takip etmeli/kayıt altına almalıyım ve ilerleyen dönemlerde bu adamı fabrikam adına daha önemli yerlere getirmeliyim'' dediğinde, işte hem böylesi bir telkin ve hem de sana bunu telkin eden hissiyat 96/1`de ''İKRA, BİİSMİ RABBİKELLEZİY HALAKA'' şeklinde yer bulur.
2) Öğretmensin ya da Müdürsün. Okulunda ya da sınıfında öyle öğrenciler var ki deli gibi çalışıyor, bunları fark edemeyecek/kayıt/takip altına alamayacak kadar kör olabilir misin?
3) Devletsin, deli gibi çalışan Bürokratlarını/Memurlarını/Bilim adamlarını Devletin ve Milletin istikbali için fark edemeyecek/kayıt/takip altına alamayacak kadar kör olabilir misin?
Emniyet isihbaratın, Jandarma istihbaratın, Milli istihbaratın ne işe yarıyor?

İşte, fedekarca çalışan ve AL BENİSİ olanlar fark edilecek ve insanlık adına bunların hak ettikleri makamlara/konumlara ulaşması için önünün açılması gerekecektir.
Muhammede 96/1`de verilen İKRA yani ''OKU'' emri ve bunun içeriği hala devam ediyor. Bu ayet bir tarih değil. Muhammede oku emri verildi, Muhammedte okudu ve iş bitti. HAYIR böyle değil..! Bu ayet ve içeriği bir hissiyat olarak insanların/milletlerin/devletlerin hayatında hala yaşanmaya devam ediyor. Hem geçmişte hem bugün ve hem de gelecekte de devam edecek.
Amerikan istihbaratı dünyada nerede ve hangi ülkede olursa olsun çalışkan, üretken insanları kendi bünyesinde ileride büyük paralarla önemli makamlara getirmek için takip ve kayıt altına alıyorsa işte bu ayetin gereğini yapması dolayısıyladır.

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir