ZÜLKİFL

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
OsmanFindikci
Moderator
Mesajlar: 74
Kayıt: 14 Haz 2016 23:49

ZÜLKİFL

Mesajgönderen OsmanFindikci » 11 Ağu 2016 15:33

Zülkifl içimizde bulunan Resul'lerden biridir.
Bir iyilik hissiyatımız olarak bir insanın hayr noktasında bir şeye emek verdiği zaman o emeğin bu insana karşı sorumlu olması gerektiği yönünde telkinde bulunur.

"Ve ismâîle ve idrîse ve zelkifli, kullun mines sâbirîne. Ve edhalnâhum fî rahmetinâ, innehum mines sâlihîne" Enbiyâ Suresi 21/85, 86.
Bu ayetlerde hayr içerikli bağlandığımız ve ortaya koyduğumuz emekle ilgili kendi tekniklerimizi oluşturup bundan menfaat göreceğimizle ilgili kefalet anlatılmaktadır.
Kifil-kefil-kefalet-zülkifl kelimelerine verdiğimiz mana bu ayetlerin tedebbürü ile elde edilmiştir.

Allah'a ittika ve Resul'e iman sonucunda rahmetin Kifleyni olması söz konusudur.
"Yâ eyyuhâllezîne âmenût tekûllâhe ve âminû bi resûlihî yû’tikum kifleyni min rahmetihî ve yec’al lekum nûren temşûne bihî ve yagfir lekum, vallâhu gafûrun rahîmun" Hadîd Suresi 57/28.

Kifil denilen şey, bir insanın hayr noktasında bir şeye emek verdiği zaman o emeğin bu insana karşı olan sorumluluğudur. Bir işe emek verdiğinde emeğin, menfaat göreceğin noktasında sana kefil olur. İşte, isminden de anlaşılacağı gibi bunun telkinini yapan melekeye Zulkifl denilir.
Ameller asla boşa çıkartılmaz, hardal tanesi kadar bile olsa.

Zülkifil, o kadar çalışıyorum boşuna gidiyor, yapıyorum yapıyorum olmuyor dediğinde, buna engel olmaya çalışır.

Zülkifl herhangi bir işi yaparken aklımıza maddi-manevi kazanç elde etmeyi getiren melekemizdir. Bu meleke çalışmazsa ya da çalıştırılmazsa cennet elde edilemez. İş yaptırdığımız her insan velev ki din kardeşimiz bile olsa bizden kazanmak ister.

İş yaptırdığımız kimselere bunun bedelini ödemeliyiz. Yani kim olursa olsun gücümüz nispetinde kimsenin işini bedava yapmamalıyız ve kimseye de işimizi bedava yaptırmamalıyız.
Çünkü Allah da kendi işini bize bedava yaptırmıyor Tevbe Suresi 9/111 ve Kehf Suresi 18/77.
İşini yaptığımız kimse bize ücret ödemediği takdirde ya da biz insanlara işimizi yaptırdığımızda ücretini ödemezsek Zulkifl katele olur
"İz temşî uhtuke fe tekûlu hel edullukum alâ men yekfuluhu, fe reca’nâke ilâ ummike key takarre aynuhâ ve lâ tahzene, ve katelte nefsen fe necceynâke minel gammi ve fetennâke futûnen, fe lebiste sinîne fî ehli medyene summe ci’te alâ kaderin yâ mûsâ" Tâ-Hâ Suresi 20/40.

Zülkifl resul bir insanın hayr noktasında bir şeye emek verdiği zaman o emeğin bu insana karşı sorumlu olması (karşılığını/ücretini) ödemesi gerektiği yönünde telkinde bulunan hissiyatımızdır.

Kim ki Zülkifl'e uymazsa bu Rabbilalaemiyn'e İsyan hükmüne girdiğinden dünya ve ahiret cehennemini yaşar.

Tedebbür-Kuran İlmi

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir