VELYESE'A

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
OsmanFindikci
Moderator
Mesajlar: 74
Kayıt: 14 Haz 2016 23:49

VELYESE'A

Mesajgönderen OsmanFindikci » 16 Ağu 2016 14:54

Velyese’a içimizde bulunan Resul'lerden biridir ve iyilik hissiyatlarımızdan biri olarak yaşadığımız toplum içerisinde Rabbilalemin'e uygun şekilde davranmamızı telkin eder.

Rabbilalemin denilen şey, akla mantığa, genel ahlak ve vicdana uygun ve hayr ve ihsan içerikli bütün doğrulardır. Mûsâ asasını attığında sihirbazlar secde ederek diyor ki; “Fe ulkıyes seharatu succeden kâlû âmennâ bi rabbi hârûne ve mûsâ” Tâ-Hâ Suresi 20/70.Lütfen buradaki mücadeleyi ve asasını atan Mûsâ karşısında sihrin secdesini görünüz. İşte firavunun sihirbazları makuliyete boyun eğmektedir.

Yapılacak olan iş makul ve mantıklı, vicdana ve ahlaka uygun olmalı ki Velyese’a’ya itaat söz konusu olsun, Lütfen Tevbe Suresi 9/23 ve Tâ-Hâ Suresi 20/70’i birlikte okuyup değerlendiriniz.

“Ve ismâîle velyese’a ve yûnuse ve lûtân ve kullen faddalnâ alâl âlemîne” En’âm Suresi 6/86Bu cümleler incelendiğinde Resul ifadesi görülemeyecektir. Ancak “Faddalnâ” bağlantısı ileBakara Suresi 2/253’e gittiğimizde “Tilker rusulu faddalnâ ba’dahum alâ ba’din”Velyese’a'nın Resul olduğunu gösteren Kitabi delil burada bağlantısını gösterdiğimiz ayetlerdir.
Velyese’a “velye’li” fiil çekimlerini içererek, insan vicdanına, ahlakına ve psikolojisine uygunluğu telkin eder. Bunun için en güzel delilimiz Tevbe Suresi 9/123’te geçmektedi; “Yâ eyyuhâllezîne âmenû kâtilûllezîne yelûnekum minel kuffâri velyecidû fîkum gilzaten, va’lemû ennallâhe meal muttakîne”.Güçlü ve güçsüzün karşı karşıya olduğu durumlarda güçlü daima kazanır. Gücü az olan güçlüden korkması mantıktır.

Vahy Kitabı'ında "velye" ile çekilen diğer fiiller ise şunlardır;
"velyetelettafi" Kehf Suresi 18/19,
"velyecidu" Tevbe Suresi 9/123,
"velyed'u" Mü’min Suresi 40/26,
"velyes'elu" Mümtehine Suresi 60/10.
Bu ayetlerin geçtiği hiç bir yerde Allah'ın farziyeti yoktur. Ortamın ya da toplumun farziyetivardır.
Şimdi velye’li fiil çekimlerine hayattan örnek verelim;
Benim kafemde nargile içilir, çay içilir, kahve içilir diyorsunuz.
Şimdi size sorsalar, sizin kafenizde ne içilir?
Nargile, çay, kahve dersiniz.
Peki, birisi gelip de orada su içse tepki gösteremezsiniz. Çünkü içilmeyen zararsız şeylerin tarifini yapmamıştınız.Lakin şunu söyleseydiniz, "benim kafemde çay kahve nargile içilir ancak su içilmez"
İşte o zaman su içen kişiye karşı çıkabilirdiniz.
İşte, Rabbilalemin’in bize, hayatımızda yapabileceğimiz şeyleri söylemiş, bunun dışındaki hususları bilime, etiğe, ahlaka, vicdana, genel kabul edilebilir hayr içerikli görüşlere bağlamıştır!

Nûr Suresi 24/31’de geçen “velyedribne” yani darebe fiili de Velyese’a şeklindeki Resulisminin formuna uygun olarak gelmiştir. Burada ''vursunlar'' şeklindeki emrin Allah'a ait olamayacağını, içinde yaşanılan toplum ya da çevrenin emri olduğunu ve burada da başrolde Velyese’a’nın oynadığını görmek, anlamak zor olmayacaktır.
Velyese’a isimli Resul'e ittiba etmek, bir mumin için son derece önemlidir. Bu Resul, yaşanılan toplum içinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bize telkin eder. Bunların başında da giyinme şekli gelir. Allah, Vahy Kitabı'nda özel bir giyinme şekli belirtmemiş ve bunu, içinde yaşanılan ortama bırakmıştır.
On iki ay boyunca sürekli yaz mevsiminin yaşandığı yerlerde mini etek yada dekolte giymek bir maruf yani uygun giyim şeklini almışsa ve bu durum bu ortam tarafından doğal karşılanıyorsa, bu ortamda doğmuş ve büyümüş bir mumin bayan, eğer müslüman olmayı seçerse, giyim ve kuşamında bir değişiklik yapması gerekmez.
Ama bu genç bayan toplumun bu tip giyimi kaldırmadığı bir şehre, ülkeye gitmek isterse buna ''Kızım üzerine bir şey al gel, burası böyle bir giysiyi kaldırmaz!'' denilir. İşte size iki adetVelyese’a...

Velyese’a Resul yaşadığımız toplum içerisinde rabbilalemine uygun (makul ve mantıklı, vicdani ve ahlaki vs) olacak şekilde bizlere bırakılan hususlarda nasıl davranacağımızı telkin eden hissiyatımızı ifade eder.

Tedebbür-Kuran İlmi

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir