İSA

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
OsmanFindikci
Moderator
Mesajlar: 74
Kayıt: 14 Haz 2016 23:49

İSA

Mesajgönderen OsmanFindikci » 16 Ağu 2016 14:55

Rabbilalemiyn Resullerinden olan Îsâ, Dialog melekemizdir. Îsâ’yı anlamak için önceMeryem’i anlamamız gerekir.

Yapılan İş iyi yönde ise Allah’ı razı edecek ve bizi de bu vech ile kendisi katında razı edilecek bir konuma getirecektir. İşte bu durumda bu işe yani Nisâ’ya Meryem denilir.

Meryem de içimizde bulunan bir hissiyattır ve bir insanın Hayr ve Fedakârlık adına ortaya koyduğu eylemleri kontrol ve koordine eder.

Bu ameller ortaya çıktığında Meryem “nebaten hasenen" olur. Artık Meryem konuşmaz, onun yerine bu ameller konuşur.

Meryem Suresi 19/29’da Meryem Kelleme yapması için Îsâ’yı işaret etti. İsteseydi Âl-i imrân Suresi 3/41’de ki gibi Remz yoluyla konuşabilirdi

Îsâ’nın Fiylmehdi de Sabiyyen olması Meryem Suresi 19/29’da mealen anlatıldığı gibi “beşikte ki bir çocuk” şeklinde değildir.

Mehden-Mehdi-Mehede deyimleri bir insanın bulunduğu konumda (ilmi, siyasi, iktisadi) geniş manevralar yapabilme yeteneğini tarif eder.

Fiylmehdi deyimi Beşik anlamında olmayıp, bir insanın bir iş üzerinde iken kendine geniş bir hareket alanı bulmasına ya da kendine bu yönde hâkim olan hissiyatına denilir.Eğer bu yetenek tek yönlü olursa buna Fiylmehdi Sabiyyen denilir

Meryem Suresi 19/29’da bu cümleyi kullanan kişiler istedikleri gibi konuşacak istedikleri manevraları yapacaklar ama bekledikleri karşılık asla gelmeyecekti. İşte onlar böyle düşünüyorlardı. Kendilerini “Fiylmehdi” konumunda iken İsa’yı “Fiylmehdi sabiyyen” hükmünde görüyorlardı. Oysa Allah, Îsâ’yı Fiylmehdi konumunda tarif etmiştir Âl-i imrân Suresi 3/46;Yükellimunennase Fiylmehdi.

Tâ-Hâ Suresi 20/53; “Elleżî ce’ale lekumu larda mehden …” bu cümlede beşikte yanimehden konumunda olan da Îsâ’dır.

Îsâ, yeryüzünün her tarafındadır. Bu bizim bakıp anlamamıza bağlıdır. Onun için de Allah’ı razı edecek eylemlere yani Meryem’e ulaşmış olunmalıdır. Bu sayede Meryem Hissiyatınız sizin için Îsâ'yı doğurmuş olacaktır.

İki kişinin arasındaki Dialog bozulursa Îsâ göğe yükselir, eğer Dialog yeniden tesis edilirseÎsâ geri döner...

Tedebbür-Kuran İlmi

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir