TEVBE 29 ÖZET - KÜÇÜK DÜŞÜRME - HARACA BAĞLAMA VE KATL ETME

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
HalilSergin
Administrator
Mesajlar: 217
Kayıt: 08 Haz 2016 03:21
İletişim:

TEVBE 29 ÖZET - KÜÇÜK DÜŞÜRME - HARACA BAĞLAMA VE KATL ETME

Mesajgönderen HalilSergin » 01 Ağu 2017 11:09

9/29
ALLAHA VE AHİRET GÜNÜNE İMAN ETMEYENLERE VE HAK DİNİNİ DİN OLARAK KABUL ETMEYENLERE KARŞI VERİLECEK SAVAŞIMIZ VE BUNLARI ''KÜÇÜK DÜŞÜREREK'' CİZYEYE YANİ HARAÇ'A BAĞLAMA


Ey kendisine ''MÜSLÜMAN'' ve bu Kitab için ''ALLAHTANDIR'' diyen;
Sen hiç hayatın boyunca 9/29`u okudun ve anladın mı?
Ve bu ayetin sana yüklediği emir ve sorumlulukları yerine getirdin mi?
Getirmeyi düşündün mü?
Eğer getirdiysen ya da getirmeyi düşünüyorsan 2/256`ya göre ''DİNDE ZORLAMA YOKTUR'' ayetini çiğnediğin için CEHENNEME gideceksin. Yok eğer böylesine TERÖRİZME teşvik eden bu ayetin gereğini yerine getirmediysen ya da getirmeyi düşünmüyorsan, bu kez 9/29`un bizzat kendisini çiğnediğin için CEHENNEME gideceksin..!

Kuran ilmi bir Hissiyat ilmidir. Kitab içindeki her bir deyim, KURAN İLMİ adı altında AYRICA bir mana daha içerir ki işte bu mana bizim insan olarak bir nevi hissiyatlarımızı tarif eder ve böylece bu deyim içerdiği bu ARTI MANA ile EVRENSEL hale gelir.
İşte bu deyimleri içine alan bir ayet de bir MÜSLÜMAN için kendisiyle aynı dinden olmayanlarla, kendisiyle aynı dinden olana kadar savaşarak onları HARACA bağlamayı konu edinen 9/29`dur. MEALİ MANA olarak misler gibi, buram buram TERÖR ve KAN ve PARA (HARACA BAĞLAMA) kokan bu ayetin içeriğinin gerçekte bize ne anlatmak istediğine bakalım;


Bu ayeti anlamak için önce Kitapta sadece 2 (9/29, 37) yerde geçen ''MA HARREMALLAHÜ'' yani ''Allahın haram kıldığı'' cümlesini çözmemiz gerekir. Bunun için de bu ayetin 9/29 dışında geçtiği diğer yer olan 9/37`ye girmemiz gerekir.

''İDDET'' deyimi bir şeyin sayısı değildir. 18/22`den de anlaşılacağı üzere bir insanın 3, 5, 7 rakamlarına karşı gösterdiği samimiyettir. Eğer bir şeyden MENFAAT elde etmek ya da menfaat elde edilmesini istiyorsanız, o şeyi önce siz anlayacak ve kafanıza yatıracaksınız (3), sonra bunu eylem ve söyleminizle hayatınızda gösterecek (5) daha sonra da bununla hem kendinizi ve hem de dış dünyayı değiştirmeye çalışacaksınız (7).
Eğer bunlardan birini SIRALAMAYA UYGUN BİR ŞEKİLDE yapmadan diğerini yapmaya çalışırsanız, buna 9/37`de ''İDDETİ ÇİĞNEME'' yani LİYUVATİU İDDETE denilir. İşte bunlardan birini yapmadan diğerini yapmaya çalışmak Kitapta ''MA HARREMALLAHÜ'' olarak yer bulur. Bunun sebebi de ÇABUK SONUCA ULAŞMA hissiyatıdır.

Kitapta ''ALLAH VE AHİRET GÜNÜNE İMAN'' etmek demek, bir insanın HAYR adına her türlü gelişmeye açık olması durumunu ifade eder. Eğer bir insan STATÜKOCU, gelişime ve değişime, kısaca yenilenmeye KAPALI ise bu insan ya da onu bu hale getiren hissiyatla mücadele etmeye 9/29`da ''Allah ve ahiret gününe iman etmeyenlerle savaşmak'' denilir. Yani bu ayette kimsenin kafası koparılmıyor, kimse öldürülmüyor.
Eğer bir insan GELİŞMELİYİM, DEĞİŞMELİYİM derken bunu da ÇABUK SONUCA ULAŞMA gayreti içine girerek aceleye getirirse ve 3,5,7 rakamları sıralamasına uygun davranmadan bu işi yapmaya çalışırsa, işte o zaman bir çuval inciri BERBAT edecek ve BEDEL ödemek yani HARAÇ ödemek zorunda kalacaktır.

SORU; Peki bu HARAC`ı kim alacak?
9/29`un başlangıç cümlesine dikkat ediniz. Bu ayet ''Ey İman Edenler'' diye başlamıyor. Yani bu ayetin BİRİNCİL MUHATABI İman edenler değil. Peki KİM? Yani bu ayette KİM, Kime böyle bir şey yapmasını istiyor?

CEVAP; Rabbilalemiyn, kullarının hayr ve fedakarlık adına içinde bulundukları EYLEM ve SÖYLEMLERİ ya da aldıkları HAYR DUALARI aracılığı ile evrene saldıkları POZİTİF ENERJİYİ, bir taraftan kendi katında bu kulların adına KAYIT altına alırken diğer taraftan Kainatta dolaştırır ve başta bu kullarının sıkıştığı, dara düştüğü durumlarda onların ihtiyacı karşılamak üzere başka insanların da aynı güzellikleri yapması için onları teşvik eder.
İşte, eğer bir insan GELİŞMELİYİM, DEĞİŞMELİYİM derken bunu da ÇABUK SONUCA ULAŞMA gayreti içine girerek aceleye getirirse ve 3,5,7 rakamları sıralamasına uygun davranmadan bu işi yapmaya çalışırsa, o zaman bu insanın geçmişte yaptıkları HAYR ve FEDAKARLIKLARI, Rabbilalemiynin 9/29`da BİZZAT MUHATABI olacak ve SAHİBİ olduğu kişideki bu olumsuz hissiyata savaş açarak, bu hissiyatı ÖLDÜRMEYE çalışacak ve eğer bunu da beceremezse bu kişiye BEDEL yani HARAÇ ödetmek zorunda bırakacaktır. Bunun da sonucu bu kişinin kendini ''geliştireyim, değiştireyim'' derken tüm gayretlerinin kısmen ya da tamamen BOŞA çıkması şeklinde o kişinin hayatında yer bulacaktır. Sonuçta da SAĞIYR olmuş yani ''KÜÇÜK DÜŞMÜŞ'' bir hale getirilecektir.

Hayattan örnek verelim;
1) Devletin DOKTORA ihtiyacı var. Bunu da ACELEYE getirip TIP FAKÜLTElerindeki eğitimi, öğrenciler bir an önce DOKTOR olsunlar deyip te gevşetirsen,
2) PKK ile mücadele için 3 aylık temel askeri eğitimlerini tamamlamış ancak yine de bu mücadele için henüz yeteri kadar HAZIR OLMAMIŞ askerlerini dağlara sürersen,
3) Karnın çok acıktı diye henüz PİŞMEMİŞ bir yemeği yersen,
4) Ameliyata HENÜZ gerek duyulmayan bir hastayı Devletten PERFORMANS PARASI alacaksın diye HEMENCECİK ameliyat etmeye kalkarsan,
5) Organik olarak evliliğe hazır olmasına rağmen sosyo-psikolojik olarak hazır olmayan kızını SIRF damat ZENGİN diye evlendirmeye kalkarsan..!
Geçmişte yaptığın iyilikler ya da aldığın hayr duaları Rabbilalemiyn tarafından sana seninle SAVAŞMAK ve bunları engellemek için gönderilecektir. Sonuçta ya vazgeçecek ve HAK dinini DİN olarak kabul edeceksin ya da HARAÇ ödeyerek REZİL olacaksın. Seçim senin olacaktır.

Şimdi 9/29`u bir da okuyun, bir daha okuyun. Bu ayet seni DİN ADINA insanlardan HARAÇ toplayan, onları ÖLDÜREN bir TERÖRİST yapmıyor,
Seni İNSAN gibi İNSAN yapmaya çalışıyor..!

Anlayıp belleyip (3), amel edip (5) dünyayı da bu yönde değiştirmeye (7) ama bunu yaparken de bir yandan sıralamaya, diğer yandan da MENFAAT elde etmek için bu süreci ACELEYE GETİRMEMEYE dikkat edenlere ve bu şekilde de 9/29`un kapsamına girmeyenlere SELAM OLSUN.

“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir