1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

BAKARA 191 VE TEVBE 5 - KAFİRLERİ VE MÜŞRİKLERİ KATLETMEK

Gönderilme zamanı: 01 Ağu 2017 11:51
gönderen HalilSergin
2/191 - 9/5
ÖLDÜRÜLMESİ GEREKEN HİSSİYATLARIMIZ (EL KAFİRİYN - EL MUŞRİKİYN)


Kuran ilminde öldürülmesi farz kılınmış 2 adet ZARARLI hissiyatımız vardır. Bunlar
ELKAFİRİYN ve ELMUŞRİKİYN hissiyatlarıdır.

1) 2/191; ELKAFİRİYN
EL KAFİRİYN hissiyatını öldüreceksin. Yani insanları, inançları farklı diye senin içinden ''bunları HER AÇIDAN ETKİSİZLEŞTİR zira bunlar senin gibi düşünmüyor'' diyen İBLİYS`in bu yöndeki telkini senin için EL KAFİRİYN hissiyatıdır. Eğer sen de içindeki bu hissiyata karşı durursan ve kendi kendine “hayır, insanlar benimle aynı düşünmeseler bile onları HER AÇIDAN etkisizleştiremem” dediğinde işte o zaman içindeki bu zararlı ELKAFİRİYN hissiyatını ÖLDÜRÜRSÜN.
Yoksa sokağa çıkıp ta kendi inancından olmayanları ''Allah emretti'' diye öldürmüyorsun.
Eğer bu hissiyatını öldürmeyi başaramamış bir insanla karşılaşılırsan, bu insan bu kez ŞEKLİ olarak her açıdan etkisizleştirilmelidir. Böylece EL KAFİRİYN olmuş bu insanın şerrinden tüm insanlar EMİN tutulurlar.

2) 9/5; ELMÜŞRİKİYN
EL MUŞRİKİYN hissiyatını da öldüreceksin. Kendine ya da sahip olduğun melekelere (ilm, para, nüfuz vs.) gereğinden fazla güvenerek seni daha iyi konuma çıkaracak bir fırsatı geri teptiren hissiyata ELMUŞRİKİYN denilir. Bu hissiyat sende açığa çıktığı an bunu ETKİSİZLEŞTİRME gayretlerine ELMUŞRİKİYN`i ÖLDÜRME denilir.
Yoksa sokağa çıkıp ta kendi inancından olmayanları ''Allah emretti'' diye öldürmüyorsun.
Eğer bu hissiyatını öldürmeyi başaramamış bir insanla karşılaşılırsan, bu insan bu kez ŞEKLİ olarak ilgili açıdan etkisizleştirilmelidir. Böylece EL MUŞRİKİYN olmuş bu insanın MUHTEMEL şerrinden tüm insanlar EMİN tutulurlar.

Re: BAKARA 191 VE TEVBE 5 - KAFİRLERİ VE MÜŞRİKLERİ KATLETMEK

Gönderilme zamanı: 01 Ağu 2017 13:14
gönderen burak35
2 bölümde açıkladığınız el muşrikyn hisiyatını içinden gelen yani hissiyat olan alemlerin rabbine güven benliğine egona güvenme şeklinde anlamamız yanlış mı olur?

Re: BAKARA 191 VE TEVBE 5 - KAFİRLERİ VE MÜŞRİKLERİ KATLETMEK

Gönderilme zamanı: 04 Ağu 2017 17:51
gönderen HalilSergin
Güzel bir tespit.
Teşekkürler burak35