MAİDE 27 - ADEMİN İKİ OĞLU VE KURBAN

Yaşamın direği, olmazsa olmazı KUR`AN çalışmalarını bu bölümden okuyabilirsiniz.
Hemen hemen hergün yeni bir konu ya da konularla panomuz güncellenmektedir.

UMARIM İSTİFADE EDERSİNİZ. İYİ OKUMALAR.
HalilSergin
Administrator
Mesajlar: 217
Kayıt: 08 Haz 2016 03:21
İletişim:

MAİDE 27 - ADEMİN İKİ OĞLU VE KURBAN

Mesajgönderen HalilSergin » 05 Ağu 2017 17:26

5/27
ADEMİN İKİ OĞLU VE TAKDİM ETTİKLERİ KURBANLARI


Kuran ilmi bir hissiyat ilmidir. Tüm deyimler aslında bizlerin insan olarak bir nevi hissiyatını tarif etmektedir. İşte bunlardan biri de 5/27`dir.
Adem, ihtiyaç melekemizdir ve içimizde yaşar.
Herhangi bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda sahip olduğumuz bu konumumuza ADEM denilir.
Ademin her zaman iki oğlu vardır.
Bunlar;
a) Karşılanmış ihtiyaçları yani sahip oldukların (1. oğlu)
b) Karşılanamamış ihtiyaçları yani henüz sahip olmadıkların-olamadıkların (2. oğlu)
Kişi, karşılanmamış ihtiyaçlarına ulaşmak için karşılanmış olan ihtiyaçlarını HAKİR görür ve bunları küçümserse, o zaman bu iki oğlundan biri diğerini öldürmüş olur.
5/27 bir hikaye değildir, hayatımızın her alanında her zaman olabilen davranışlarımızı bize ifade eder.
İşte binbir meşakkatle elde ettiğimiz ya da bize bahşedilen KARŞILANMIŞ OLAN İHTİYACIMIZA karşı ŞÜKR müessesesini çalıştıramazsak, 7/17`de İblisin tuzağına düşeceğiz ve kendimize ya başka ihtiyaçlar hasıl edeceğiz ve bunları elde etmek için hali hazırda elimizdekini hakir, değersiz göreceğiz. İşte bu durumda ihdas ettiğimiz bu 2. ihtiyaç 5/27`de ADEMİN AHİR yani SONRADAN GELEN OĞLU hükmüne geçecek ve İLK OĞULU öldürmüş olacaktır.
Yanlış anlamayın, neye sahip olursak olalım hep daha fazlasını isteyebilir ya da kendimize başka ihtiyaçlar ihdas edebiliriz. Bunlar HELAL`dir. Lakin, elimizdekini hakir değersiz ya da hor görmeden yeni şeylere talip olacağız. Böyle olunca AHİR yani sonradan gelen oğul hiç bir zaman ilk oğulu öldüremez ama 5/27`de böyle olmamış. Kişi burada elindekini HAKİR görerek hep DAHASI için mücadele etmiş ve nihayet DAHASI hükmüne giren AHİR yani sonradan gelen oğul, hali hazırda elde olanı HAKİR görmüş ve kişi nezdinde hali hazırda olan artık bu kişiye HAZZ, ZEVK veremez olmuş ve böylece hali hazırdaki öldürülmüş.
Şimdi UNUTMAYALIM; Adem cennete sokulduğunda İLK OĞUL oluşturuldu ama Adem zamanla bundan zevk almamaya başladı, DAHASINI istedi ve buna TUTKU ile bağlandı. Bu DAHAYI EŞ ŞECERELEŞ`tirdi (elif lam ra) ve tutkusuyla buluştu, onu elde etti ama ne pahasına? Sahip olduklarını HAKİR görme, onları küçümseme pahasına. Sonra ne oldu? Sahip oldukları da elinden gitti yani 5/27 ile entegre düşünülürse ilk oğlu öldürülmüş oldu.

O halde, bil ki İhtiyaçların 2 türlüdür;
a) Karşılanmış ihtiyaçların yani sahip oldukların (1. oğlu)
b) Karşılanamamış ihtiyaçların yani henüz sahip olmadıkların-olamadıklarındır (2. oğlu).
Karşılanmamış ihtiyaçlarına olan tutku zamanla karşılanmış ihtiyaçlarını KATELE yapar yani etkisizleştirir. Bu süreçte 2.ci oğulun yapacağı fedakarlıklar yani KURBAN asla kabul edilmez. Zira yapılan fedakarlık yani sunulan Kurban birinci oğulu öldürme amacı güttüğü için kesinlikle kabul edilmeyecektir.
Eğer elindekine razı olup da elinde olmayan şeyleri elde etmek için de elindekilerinin kıymetini bilerek çalışırsan, bu durumda 2.ci oğul birinci oğulu asla öldüremeyecek ve 2.ci oğulun da bu süreçteki Kurbanı kabul edilecektir.

Özetle;
Sahip olmadıkların için sahip olduklarını küçümseme, hor görme ve UNUTMA! sahip olduğun en kötü şey, sahip olamadığın en iyi şeyden iyidir.


“KUR`AN ÇALIŞMALARIMIZ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir